1

ANA SAYFA

ATATÜRK

okul OKULUMUZ

kadro KADROMUZ

BÖLÜMLER

DERS PROGRAMI

takvim AKADEMİK TAKVİM

ders programı DERS NOTLARI

ETKİNLİKLER

GAZETEMİZ

YARARLI LİNKLER

REHBERLİK

iletişim DUYURULAR

 

BÖLÜMLERİMİZ

 
 
  BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI  
 

Bölümümüz Globalleşen dünyada  market anlayışının değişmesi ve yatırımcıların daha geniş Pazar arayışına girmesi sonucu gelişen E-Ticaret’in yaygınlaşması ve bilgisayar kullanımını artması ile ortaya çıkan web tasarımıcısı ve bilgisayar bakım  onarımını yapabilen kalifiye teknik elemanların yetiştirilmesini hedeflemektedir.  Bunun yanında bilişim bölümü üzerinde eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz sınavsız iki yıllık yüksek okula gidip önlisans diploması alma hakkına sahiptir. İsterlerse bu iki yıl sonunda dört yıllık bir bölüme dikey geçiş yapıp dört yılda iki diploma sahibi olabilirler.
Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimizin istihdam edilebileceği  yerlere örnek verirsek;

 • Devlet daireleri
 • Bilgi işlem merkezleri
 • Web tasarımı yapan firmalar
 • Animasyon yapan firmalar
 • Reklamcılıkla uğraşan firmalar
 • Bilgisayar firmalarında teknik eleman
 • Bilgisayar donanımına sahip olan tüm iş yerlerinde operatör ve teknik eleman.

            Şuan bölümümüzde eksiksiz altyapıya sahip bir bilgisayar ve bir de elektronik atelyesi bulunmaktadır. Her öğrenci başına en az bir bilgisayar düşmektedir. Öğrencilerimiz çağdaş teknolojik donanıma sahip bu uygulama atelyelerinde network ve internet ortamlarında teknoloji ile iç içe ders yapmaktadırlar.  

Erdoğan Albulut
Bilişim Teknolojisi Alanı
Elektronik Öğretmeni

 
     
     
  ELEKTRİK - ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI  
 

Elektrikli ve elektronik devreli aygıtlar özellikle 1950 yılından sonra yaşantımızda önemli yer işgal etmeye başladı. Önceleri elektrik devresi içeren aygıtların içine her geçen gün daha fazla elektronik devre de girmektedir. Örneğin 20 yıl önce üretilen elektrikli süpürgede yalnızca anahtar ve motor vardı. Günümzde üretilen türlerde ise motorun emiş hızını ayarlayan kısıcı (dimmer) olarak tanımlanan elektronik devre yer almaktadır.
Üç yıl süreli olarak mesleki eğitim veren elektrik - elektronik alanına kayıt olan öğrencilerimiz aşağıda belirtilen konularda bilgi ve beceri sahibi olmaktadırlar:

* Zayıf akım tesisatları
* Aydınlatma tesisatları
* Güvenlik tesisatları
* Anten tesisatları
* Telefon tesisatları
* Motorların sarımı (bobinaj)
* Otomatik kumanda devreleri
* PLC ile otomasyon sistemlerinin tasarımı
* Şema çizim yazılımlarının kullanımı
* Baskı devre çizim yazılımlarının kullanımı
* MicroSoft Office yazılımlarının kullanımı
* Elektrik tesisat projelerinin çizimi
* Bilgisayarın temel montaj işlemlerinin ve kurulumunun yapımı
* Elektriksel ölçü aletlerinin kullanımı
* Elektrikli ve elektronik ev aletlerinin bakım onarımının yapımı 

Ali Özdemir Elektrik-Elektronik Teknoloji Alanı Uzman Öğretmeni

 

 
     
     
  TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME ALANI  
 

Bölümümüz; Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme 5.  yılına girdi. Başlangıçta koyduğumuz hedefleri birer birer gerçekleştirmenin gururunu taşıyoruz. Bu süre içerisinde her gerçekleştirilen hedefe bir yenisini ekliyoruz. Hedeflerimizin ürünü, mezun etmeye hazırladığımız ve önceden mezun ettiğimiz öğrencilerimizdir. 2006-2007 öğretim yılında mezun ettiğimiz öğrencilerimizden halen yüksek öğrenime devam edenler, konularında yurt dışı kurslara katılanlar ve vatani görevlerini bitirip  çalışma hayatına başlayanların olması  bölüm ve okul öğretmenlerini gururlandırmaktadır.
Enerji maliyetlerindeki son otuz yıl içerisindeki artış, enerjinin verimli kullanımı kavramını geliştirirken, bir yandan da teknolojik gelişmeler insanların konfor beklentilerini artırmıştır. Bir başka önemli problem ise çevrenin ve yaşadığımız mekanların kirlenmesidir. Dünyadaki su, hava, ormanlar gibi doğal kaynaklar hızla kirlenmekte ve tükenmektedir. Gelecek kuşaklara tükenmiş bir dünya bırakmanın endişesi yaşanmaya başlamıştır. Son 15 yılda ortaya çıkan bir başka önemli kavram ise, iç hava kalitesi kavramıdır. Sonuç olarak iklimlendirme tesisatında sistemlerin bir yandan daha ekonomik olması ve soğutma ve ısıtmanın daha ekonomik olarak yapılması istenirken, bir yandan da sistemlerin daha az yakıt tüketmesi,  bakım ve işletmesinin daha kolay ve ucuz olması istenmektedir.  
Tüm bu gelişmelere cevap verecek teknik elemanların bazı özel vasıfları bulunması gerekmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz

 • Kendi başına ve çalışma grubunun bir üyesi olarak yüksek bir emniyet standardı geliştirmek ve uygulamak.
 • Sorumlu olduğu teçhizatın içerdiği  mekanik ve elektriksel ilkeleri anlamak.
 • Teknik çizimleri, şemaları, kablo diyagramlarını ve psikrometrik özellikleri okumak ve yorumlamak.
 • Çeşitli iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin montajı, çalıştırılması, bakımı ve tamirini yapmak; arızalı teçhizatı tanımak, hasar veya sebebi teşhis etmek ve düzeltici işlemleri uygulamak.
 • Teşhis araçları olarak çeşitli test aletlerini kullanmak.
 • Bağımsız çalışma; tesisatı ve koruyucu bakım sistemlerini planlamak, yönetmek, denetlemek ve tamirinde etkili rol oynamak.
 • Yazılı ve sözlü olarak kendini açıkca ifade etmek.
 • Teknik raporları yazmak, verileri ölçmek, kaydetmek ve kayıtları tutmak.
 • Kendi dalındaki yeni teknolojiyi anlamak.
 • Kurma, bakım, onarım, işlerin doğru ve ekonomik yapılması sorumluluğunu üstlenir.
 • Çalıştığı şirketin hizmet politikasını ve işlemlerini bilir.

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Bölümü koyduğu hedeflere bu yıl bir yenisini daha eklemenin onurunu taşımaktadır. Avrupa Birliği komisyonunun Yenilik ve Değişim için okullara proje karşılığı verilen hibe için  hazırladığımız proje 50.000 € luk desteği almıştır. Bu proje ‘’Doğaya Saygılı İklimlendirme Teknolojileri’’ adı altında yapılacakları içermektedir. Yurt dışı eğitimi, yeni modülleri oluşturma, yeni deney setleriyle oluşturulacak atelye ve donanımı kapsayacaktır.

Çalışmalarımızın hedefine ulaşması için hem öğrenci velilerinin hem de  sektörün denetim ve desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlanacak destekle amaçlanan hedeflere ulaşmamız mümkün olacaktır.

Ömer Akkanat Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Öğretmeni

 
     

     
     
  a  
     
     
     
  logo  
     
     
     
     
     
     
     
     

 

 

 

 

 

 

 

son

Web sitesi www.aliozdemir.net tarafından yapılmıştır